2016.07.01

Pobranie krwi – mały duży problem!

Pobranie krwi to rutynowa czynność, którą pielęgniarki i pielęgniarze wykonują nawet kilkadziesiąt razy dziennie. Dzięki niej uzyskujemy próbkę krwi, z której możemy wykonać szereg oznaczeń takich, jak morfologia, biochemia czy też układ krzepnięcia. Dziś przedstawiamy Państwu przypadek 33-letniego mężczyzny, który udał się na pobranie krwi przy okazji okresowej wizyty u lekarza medycyny pracy. W trakcie pobrania krwi z żyły odłokciowej doszło jednak do jej przekłucia i uszkodzenia wskutek czego powstał znacznego rozmiaru krwiak na przedramieniu.

Krwiak/siniak to miejscowe nagromadzenie się krwi wydostającej się z uszkodzonego naczynia krwionośnego (żyła, tętnica). W otaczających tkankach dochodzi do nagromadzenia się krwi, a następnie jej wykrzepienia. W przeważającej większości przypadków jest on niegroźny i dość szybko ulega wchłonięciu. Najczęstszą przyczyną krwiaka jest szeroko rozumiany uraz. Tak było też i w tym przypadku – uraz miał charakter jatrogenny (nakłucie powłok skórnych igłą i jej niewłaściwa manipulacja).

Pod wpływem urazu i uszkodzenia tkanek doszło do powstania miejscowego stanu zapalnego, co objawiało się także nadmierną tkliwością dotkniętej okolicy. W pierwszej kolejności zalecono przedłużone uciśnięcie okolicy dołu łokciowego, co miało na celu zahamowanie dalszego wydostawania się krwi z żyły i ograniczenie rozmiaru krwiaka.

Zarekomendowano także kilkudniowe oszczędzanie dotkniętej kończyny, jak również uprzedzono „już” pacjenta, że z biegiem czasu krwiak będzie zmieniał zabarwienie z czerwonego, sinego, na brunatno-żółte aż zniknie bez śladu. Ponadto, w przypadku utrzymujących się silnych dolegliwości bólowych zalecono stosowanie paracetamolu doustnie w dawce 2 x 1 g na dobę. Uprzedzono, żeby nie stosować kwasu acetylosalicylowego, gdyż choć działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie, to jednak rozrzedza krew i może powodować powiększanie się krwiaka.

Ponadto, w celu łagodzenia dolegliwości bólowych i przyspieszenia gojenia się rany zalecono heparynoid - polisiarczanu mukopolisachardyu (MPS) w postaci żelu (preparat dostępny bez recepty). Heparynoidy stosowane miejscowo wpływają korzystnie na miejscowy przepływ krwi, przyspieszają wchłanianie się krwiaków, zmniejszają obszar obrzęku i hamują tworzenie się skrzepów. Jest to możliwie, gdyż MPS cechuje się właściwościami przeciwkrzepliwymi, przeciwzakrzepowymi oraz fibrynolitycznymi. W trakcie obserwacji po 5 dniach stosowania MPS pacjent nie zgłaszał dolegliwości bólowych, a na skórze nie było śladu po pechowym pobraniu krwi.

Opracował:
dr n. med. Jacek Bil
Centralny Szpital Kliniczny MSW
ul. Wołoska 137, Warszawa

 

Artykuły

studium przypadku

Konferencje

materiały do pobrania